Poviedka (krátka epická próza) je prozaický epický žáner kratšieho rozsahu, ktorý je zvyčajne venovaný jednej osobe alebo jednej udalosti v živote človeka (určitý vymedzený úsek života postavy). Obyčajne má jednu hlavnú postavu, nanajvýš dve (je ňou obyčajný človek, ktorý pochádza z jednoduchších pomerov). Príbeh má jednoduchý dej, ktorý trvá kratšiu dobu, napr. časť dňa, deň, niekoľko dní, preto sa postava v priebehu deja charakterovo nevyvíja.
Dejová línia je priamočiara, bez odbočení, zvyčajne spracúva len jednu udalosť a má jednu zápletku. Rozprávanie je pomalšie, bez rýchleho spádu, napätia a dramatickosti, veľmi často je prítomný opis. Nemá epizódy ani vedľajšie postavy (vedľajšie postavy sú len načrtnuté, nezúčastňujú sa na rozvíjaní deja, majú úlohu komparzu – plnia úlohu štatistov, publika, zaľudňujú priestor ap.).
Nemá takú výraznú pointu ako novela.
Z dejín poviedky
Poviedka sa vyvíjala zo žánrov ľudovej slovesnosti (ľudové rozprávky, bájky) a historických žánrov (stredoveké príbehy hrdinov a exemplá). Prevládala v nich dobrodružná a historická tematika.
Romantizmus
V období romantizmu vznikali hororové (z lat. horror – hrôza, strach) a detektívne (z lat. detegere, detectum – odkrývané, odhaľované) poviedky. Hlavným predstaviteľom týchto žánrov bol Edgar Allan Poe, autor fantastických a mystických príbehov, ktorý je považovaný za zakladateľa detektívneho a hororového žánru. Jeho poviedky vynikajú logickou štruktúrou a monologickým textom. Jeho tvorba zanechala veľkú stopu, ovplyvnila množstvo autorov nasledujúcich generácii (napr. A. C. Doyle a jeho príbehy o detektívovi Sherlockovi Holmesovi). Vynikal mimoriadnou inteligenciou a v niektorých ohľadoch ho doposiaľ nikto neprevýšil.
Detektívna poviedka je založená na pátraní po neznámom páchateľovi zločinu. Ide o žáner, ktorý sa zaraďuje do zábavnej literatúry. Dej je konštruovaná tak, že dobro víťazí nad zlom – detektív prostredníctvom pátrania odhalí záhadu a nájde páchateľa. Ten je následne potrestaný. Za prvú detektívnu prózu je považovaná poviedka E. A. Poea: Vraždy na ulici Morgue, v ktorej sa detektív Dupin snaží vyriešiť prípad vraždy.
V hrôzostrašných poviedkach E. A. Poe zachytáva pocity, myšlienky a činy človeka, ktorý je v nepredstaviteľne ťažkých podmienkach. Človeka postaví do situácie, v ktorej je v krajnom ohrození života a pociťuje enormný strach. Ako jeden z prvých vytvára temnú realitu, v ktorej sa človek ocitá často bez viny.
E. A. Poe, z tvorby: detektívne poviedky:Vraždy na ulici Morgue, Zlatý skarabeus; hrôzostrašná poviedka: Jama a kyvadlo
Realizmus
V prvých dvoch vlnách slovenského realizmu (1880 – 1918) patrila poviedka medzi najfrekventovanejšie žánre. Pre diela tohto umeleckého smeru bolo charakteristické národopisné a sociálne zameranie. Autori sa zameriavali na sociálnu situáciu a život v slovenskej dedine.
Dôležitú funkciu má rozprávač, ktorý často priamo vstupuje do deja (napr. J. Gregor-Tajovský: Maco Mlieč – autor vstupuje do deja a priamo nesprostredkovane sa stretáva s postavou).
Postavou v realistickej poviedke je zväčša postava z ľudu – obyčajný človek, väčšinou dedinčan pochádzajúci z jednoduchších pomerov – roľník, sedliak, husiar, zriedkavejšie remeselník. Jedným zo znakov poviedky je, že postava sa v priebehu deja nemení – je sformovaná (výnimkou je Ondrej Tráva, postava, ktorá si v závere poviedky Keď báčik z Chochoľova umrie uvedomí svoje konanie a radikálne sa zmení – Kukučín pod vplyvom filozofie L. N. Tolstého, ruského realistického spisovateľa, veril v mravné prerodenie sa človeka ako jednotlivca, nie je to charakteristický znak poviedky).
Poviedková tvorba vybraných autorov
Martin Kukučín
- Diela s postavou dedinčana, prostého človeka
- Rysavá jalovica, Neprebudený, Pán Majster Obšíval, Veľkou lyžicou
- Diela s postavou študenta, žiaka
- Pred skúškou, Vianočné oblátky
- Diela s postavou zemana, úžerníka, richtára
- Keď báčik z Chochoľova umrie, Dies irae
Jozef Gregor Tajovský
- Ťažká životná situácia, utrpenie ľudí, ktorí sa nemôžu brániť a nezlepšia svoje postavenie
- Maco Mlieč, Mamka Pôstková
- Alkoholizmus a dôsledky alkoholizmu
- Mamka Pôstková, Apoliena
- Tvorba venovaná starému otcovi, spomienky na detstvo
- Žliebky, Prvé hodinky, Do konca
Božena Slančíková-Timrava
- Diela z dedinského prostredia
- Bez hrdosti, Skon Paľa Ročku
Zdroje
- Caltíková, M. Slovenský jazyk a literatúra. Nitra: ENIGMA PUBLISHING, 2019. ISBN 978-80-8133-080-3.
- Kolektív autorov. Zmaturuj z literatúry 1. Bratislava: Pedagogické vydavateľstvo Didaktis, 2004. ISBN 80-89160-02-6.
- Polakovičová, A. a kol. Literatúra pre stredné školy 1. Bratislava: Orbis Pictus Istropolitana, 2018. ISBN 978-80-8120-771-6.
- Polakovičová, A. a kol. Literatúra pre stredné školy 2. Bratislava: Orbis Pictus Istropolitana, 2018. ISBN 978-80-8120-772-3.
- Polakovičová, A. a kol. Literatúra III pre stredné školy. Bratislava: Orbis Pictus Istropolitana, 2018. ISBN 978-80-8120-773-0.
- Polakovičová, A. a kol. Literatúra pre stredné školy 4. Bratislava: Orbis Pictus Istropolitana, 2018. ISBN 978-80-8120-774-7.
Kategórie: Literatúra | Teória literatúry