Probiotiká

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré môžu mať pri dostatočnej dávke zdraviu prospešné účinky. Probiotiká nájdeme v niektorých potravinách (napr. jogurt, bryndza či kefír) alebo sú užívané ako výživové doplnky v rôznych formách (napr. tabletky, kvapky, kapsuly rozpustné v ústach ap.).

Ich názov pochádza zo slov pro a biota, čo v preklade znamená „pre život“. Aj preto sa niekedy označujú ako „dobré baktérie“.

Hoci sa baktérie často spájajú s negatívnymi asociáciami, napríklad ako pôvodcovia rôznych ochorení, mnohé sú v skutočnosti pre náš organizmus užitočné. V našich črevách sa nachádza množstvo prospešných mikroorganizmov, ktoré sú súčasťou črevného mikrobiómu. Ide najmä o baktérie a kvasinky, ktoré sa zúčastňujú na mnohých funkciách, napr. vývoj a funkcia imunitného systému, trávenie niektorých zložiek potravy či ochrana pred škodlivými mikroorganizmami.

Aby črevná mikroflóra fungovala tak, ako má, je dôležitá pestrá a rozmanitá strava.

Aký význam majú probiotiká?

Probiotiká pomáhajú obnoviť prirodzenú rovnováhu baktérií v čreve, keď je narušená, napr. pri užívaní antibiotík, pri nesprávnom stravovaní či niektorých ochoreniach.

Výskumy naznačujú, že probiotiká môžu byťprospešné pri liečbe alebo prevencii ochorení, ako sú napr.:

  • hnačka
  • syndróm dráždivého čreva
  • ulcerózna kolitída
  • Crohnova choroba
  • H. pylori (príčina vredov)
  • vaginálne infekcie
  • infekcie močových ciest

Probiotiká sú aj v dnešných dňoch predmetom mnohých výskumov. Zatiaľ čo pri niektorých ochoreniach existujú dôkazy, že probiotiká môžu byť naozaj užitočné (napr. výskumy naznačujú, že pomáhajú zmierniť niektoré príznaky syndrómu dráždivého čreva), pri iných ochoreniach sa ich účinok doposiaľ nepodarilo dokázať alebo boli získané dôkazy nejednoznačné.

Ak však chcete probiotiká vyskúšať a máte zdravý imunitný systém, s ich užívaním by nemal byť žiadny problém. Väčšinou sú dobre tolerované a ich užívanie je bezpečné. Riziko výskytu vedľajších účinkov (napr. nadmerná plynatosť, hnačka, nadúvanie) je veľmi nízke.

Kedy sa odporúča užívať probiotiká?

Probiotiká sa odporúča užívať najmä pri užívaní niektorých liekov (napr. antibiotík), pri hnačkách alebo pri niektorých ochoreniach, napr. chronická zápcha, syndróm dráždivého čreva.

Prípravky s obsahom probiotík je najlepšie zapíjať čistou vodou. Alkoholické nápoje, horúci čaj či káva na ich zapíjanie nie sú vhodné.

Probiotiká vs. antibiotiká

Antibiotiká sú látky, ktoré ničia baktérie. Nepôsobia však len na tie patogénne, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia, ale na všetky – teda aj na tie „dobré baktérie“. Pri ich užívaní preto často dochádza k narušeniu funkcie prirodzených mikroorganizmov – k bakteriálnej nerovnováhe –, čo má za následok tráviace ťažkosti (napr. nevoľnosť, hnačka, nadúvanie, zápcha či kŕče). Probiotiká potláčajú rast mikroorganizmov, ktoré sú za tieto nepríjemné stavy zodpovedné a navyše dokážu nahradiť niektoré funkcie prirodzených mikroorganizmov, ktoré boli užívaním antibiotík narušené.

Preto sa počas antibiotickej liečby odporúča užívať aj probiotiká. S ich užívaním je vhodné začať hneď od začiatku liečby a pokračovať ešte 14 dní po vysadení antibiotík. Probiotiká by sa mali užívať aspoň dve hodiny po užití antibiotika.

Probiotiká, prebiotiká a synbiotiká

Probiotiká sú telu prospešné mikroorganizmy. Ich užívaním sa zvyšuje množstvo „dobrých baktérií“ v tele. Zdrojom probiotík v potravinách sú napríklad jogurty, bryndza, kefír, kyslá kapusta, alebo kvasené uhorky.

Prebiotiká sú látky, ktoré slúžia ako potrava pre prospešné mikroorganizmy. Nachádzajú sa napríklad v jablkách, kapuste, špargli, cibuli, cesnaku či strukovinách.

Synbiotiká predstavujú kombináciu probiotík a prebiotík.

Na čo si dať pozor pri výbere a užívaní probiotík

Probiotiká nie sú klasifikované ako lieky, ale ako výživové doplnky. To znamená, že nepodliehajú takej prísnej kontrole a regulácii, a preto nie je zaručené, že:

  • produkt obsahuje presne tie mikroorganizmy, ktoré sú uvedené na obale
  • produkt obsahuje dostatočný počet mikroorganizmov, ktorý je potrebný, aby sa dostavil želaný účinok
  • baktérie sú schopné prežiť dostatočne dlho, aby sa dostali do čreva

Na trhu nájdeme jedno aj viacdruhové probiotiká. Významný rozdiel v účinnosti medzi nimi nenájdeme – preto neplatí, že viac druhov mikroorganizmov = zaručene lepší efekt.

Probiotiká by sa mali užívať tak, ako uvádza výrobca. Neodporúča sa prekračovať odporúčané dávkovanie. Vyšší počet mikroorganizmov nezaručuje vyššiu účinnosť.

Príklad z praxe.
Nedávno bolo jednému pacientovi odporučené užívať probiotiká. Z určitého dôvodu sa riadil heslom „čím viac, tým lepšie“, a tak nerešpektoval odporúčanie výrobcu a užíval 10 tabliet denne. Výsledok bol taký, že skončil s trojdennou zápchou.

Počet mikroorganizmov v prípravkoch s obsahom probiotík sa pohybuje v rozmedzí od jednej po desať miliárd. Opäť platí, že väčší počet nemusí vždy znamenať lepšie výsledky.

Každý organizmus je iný, a to platí aj pre črevný mikrobióm – je jedinečný. Nedokážeme nájsť dvoch ľudí, ktorí by ho mali rovnaký, platí to dokonca aj pre jednovaječné dvojčatá.

To znamená, že zatiaľ čo niekomu určitý prípravok s probiotikami naozaj môže pomôcť, u iného človeka sa účinok nemusí dostaviť.

Účinok probiotík navyše závisí od konkrétneho druhu baktérií – ak má jeden druh z rodu Lactobacillus prospešné účinky (pri určitom ochorení), neznamená to, že aj druhý (iný) druh z toho istého rodu, ich bude mať.

Pomoc odborníka – lekár alebo lekárnika

S výberom probiotika vám môže pomôcť lekár alebo lekárnik.

  • Poradí vám, ktorý kmeň (typ probiotika), má potvrdený účinok a funguje pri vašom zdravotnom probléme.
  • Poradí vám, kedy, ako dlho a ako užívať probiotiká (na prázdny žalúdok alebo s jedlom). Zároveň vám poradí, kedy môžete očakávať zlepšenie zdravotného stavu.
  • Odporučí vám, ako postupovať pri užívaní probiotík počas antibiotickej liečby (napr. užiť prípravok 2 hodiny po užití antibiotika).

Pre koho môže byť užívanie probiotík rizikové?

Pre istú skupinu pacientov môže byť užívanie probiotík rizikové. Ide najmä o:

  • pacientov s poruchami imunity
  • pacientov so závažnými chronickými ochoreniami (napr. syndróm krátkeho čreva u detí)
  • pacientov s onkologickými ochoreniami

Ak patríte do jednej z týchto skupín, pred užívaním probiotík sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom a postupujte podľa jeho odporúčaní.

Záver

Probiotiká môžu byť prospešné pri niektorých ochoreniach, alergiách či potravinových intoleranciách. Hoci v tejto oblasti prebehlo už množstvo výskumov (a množstvo ich naďalej prebieha), ešte stále sa pri týchto mikroorganizmoch objavuje veľa neznámeho.

Preto treba dávať pozor, na aké informácie narazíte – mohlo by ísť len o reklamu.

Zároveň platí, že žiadna zázračná tabletka plná probiotík neexistuje. Pri narušení prirodzenej rovnováhy črevnej bakteriálnej flóry je kľúčová strava.

Pri rozmanitej a zdravej strave nepotrebujete dlhodobo a pravidelne užívať probiotiká, pretože prirodzene podporujete správnu funkciu črevného mikrobiómu.

Doktor má filipa

Tento článok vznikol v spolupráci s podcastom Doktor má Filipa. Viac o probiotikách a črevnom mikrobióme sa dozviete v epizóde č. 121, v ktorej sa MUDr. Jozef Fatrsík rozprával s gastroenterológom doc. MUDr. Ladislavom Kuželom, PhD., MPH, a nutričnou špecialistkou Janou Kondrcovou.

Zdroje

  1. https://www.healthline.com/nutrition/probiotics-101
  2. https://www.health.harvard.edu/nutrition/understanding-the-health-benefits-of-taking-probiotics
  3. https://www.nccih.nih.gov/health/probiotics-what-you-need-to-know
  4. https://www.nhs.uk/conditions/probiotics/
  5. https://www.standardnepostupy.sk/schvalene-pacientke-standardne-postupy/